Liban w Warszawie

Na III Międzynarodowym Warszawskim Festiwalu Chóralnym dwie pierwsze nagrody przypadły w udziale Libanowi.

Reprezentujący Liban, trzydziestoosobowy chór mieszany „Fayha” pod dyrekcją pana Barkeva Taslakiana, dnia 11 listopada, w niedzielę po południu, na III Międzynarodowym Warszawskim Festiwalu Chóralnym zdobył pierwszą nagrodę w dwóch kategoriach: dla najlepszego chóru mieszanego (dorośli) oraz dla najlepszego dyrygenta.

Występy konkursowe 24 zespołów z różnych krajów świata odbyły się w sobotę w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Libański chór „Fayha” wykonał cztery utwory: dwa skomponowane przez braci Rahbani „Jerozolima” (Zahra al-Madain) i „Ja i Szadi” w aranżacji Edwarda Torikiana, po angielsku piosenkę Beatlesów Johna Lennona i Paula Mc Carthneya „Michele” oraz pieśń ormiańskiego kompozytora Komitasa „Drzewo moreli” w języku ormiańskim.

W skład jury wchodziło pięciu znawców muzyki chóralnej: dwie osoby z Polski, po jednej z Włoch, Wielkiej Brytanii i Austrii. Nagrody festiwalu maestro Barkev Taslakian odebrał z rąk pana Macieja Przerwy, prezesa Towarzystwa Śpiewaczego „Lira”, organizatora festiwalu, w obecności ambasadora Libanu Jego Ekscelencji pana Hikmata Aouada i konsula pana Kabalana Frangieh.

Spośród krajów Bliskiego Wschodu do udziału w warszawskim festiwalu zakwalifikował się jedynie chór z Libanu. Warto wspomnieć, że chór „Fayha” w 2005 r. na tym samym festiwalu otrzymał drugą nagrodę.