Libański Film „Karmel” na Ekranach Polskich Kin


Film „Karmel”, reżyserski debiut Nadine Labaki, gości od 4 stycznia na ekranach kin we wszystkich największych polskich miastach.
Światowa premiera „Karmel” odbyła się tego roku podczas festiwalu filmowego w Cannes, gdzie film spotkał się z gorącym przyjęciem zarówno ze strony publiczności jak i krytyków. Także Festiwal Filmowy w San Sebastian to kolejny sukces – filmowi przyznano Nagrodę Publiczności. Warto wspomnieć, że obraz Nadine Labaki jest oficjalną propozycją Libanu do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej (Oskara) w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.
Akcja „Karmel” to historia pięciu libańskich kobiet, dla których salon piękności w centrum libańskiej stolicy staje się swego rodzaju azylem, gdzie z dala od męskich spojrzeń dyskutują o tym, co je dręczy i co sprawia, że ich życie jest słodkie i bolesne zarazem – mężczyźni, małżeństwo, miłość. Film Labaki łączy w sobie humor i ciepło i można rzec, że reprezentuje nowy gatunek libańskiego kina, które pomija politykę i wojnę, koncentrując się na ludzkich namiętnościach.