Misja rekonesansowa PAH w Libanie 4 -10 sierpnia 2006

Polska Akcja Humanitarna
.ul. Szpitalna 5/3
00-031 Warszawa                                                                  Warszawa, sierpień 2006 r.

Misja rekonesansowa PAH w Libanie
4 -10 sierpnia 2006

   Od 4 do 10 sierpnia 2006 Polska Akcja Humanitarna przeprowadziła misję rekonesansową w Libanie. Głównym celem misji było rozpoznanie i oszacowanie potrzeb dotkniętej konfliktem ludności, ale także udzielenie pomocy doraźnej poprzez zakupienie i dystrybucję produktów pomocowych.


Ludność w centrum uchodźców w Amchit, gdzie PAH dostarczyła pomoc

   Działania PAH skupiły się w regionie Jbeil (Mohafaza: Mont Liban, Kadaa: Jbeil), gdzie w szkołach i innych budynkach publicznych przebywało ponad 21 000 uchodźców wewnętrznych. PAH była jedyną zagraniczną organizacją humanitarną obecną w tym regionie. Większość zagranicznych i międzynarodowych organizacji humanitarnych działało w Bejrucie i okolicy, mimo iż większość uchodźców uciekła dalej na północ.


Matka i dziecko w obozie w Amchit IDP’s camp

   Pomoc doraźna dla uchodźców wewnętrznych prowadzona była równolegle z szacowaniem potrzeb w bliskiej współpracy z Księżmi Salezjanami z Don Bosco Technique w Fidarze. Pomoc otrzymała ludność w 12 centrach uchodźców i 9 miejscowościach, gdzie uchodźcy przebywali u rodzin. W sumie beneficjentami pomocy były 293 rodziny (ponad 1100 osób) w miejscowościach: Jbeil, Fidar, Hboub, Amchit, Ehmej, Annaya, Halat, Kartaboun, Kfarmassoun, Mastita, Jouret Bedran and Mar Yousef.


Dziecko w szkole Don Bosco w Hossoun

   Pakiety pomocowe składały się z: – Zestawów kuchennych (garnki, kuchenki gazowe, etc.), – Zestawów higienicznych (detergenty, proszki do prania, płyny do mycia naczyń), – Zestawów do higieny osobistej (mydła, szampony, ręczniki, podpaski), – Zestawy zabawek (zabawki, zeszyty, kredki, etc.), – Zestawy dla dzieci (wiglotne chusteczki, pieluchy, mleko, przytulanki, etc.), – Inne artykuły pomocowe takie jak: wiadra, miski, naczynia, materace, koce, poduszki, prześcieradła leki, etc.


Uchodźca z Bejrutu w obozie w Hossoun

   Pomoc różniła się w zależności od lokalizacji i była dostosowana do potrzeb i sytuacji uchodźców wewnętrznych. Całkowita wartość pomocy dostarczonej przez PAH wyniosła
53 000 USD. Zmieniająca się sytuacja polityczna i trwający rozejm sprawił, że większość uchodźców wróciło do swych domów. PAH wraz ze swymi partnerami ze szkoły Don Bosco prowadzi monitoring sytuacji humanitarnej na południu kraju – regionem najbardziej dotkniętym konfliktem. Aktualne dane wskazują, że poważne uszkodzenia infrastruktury na południu mają olbrzymi wpływ na życie codzienne ludności. Po powrocie do swych domów ludność nadal cierpi z powodu niedoborów wody. PAH próbuje się specjalizować w pomocy w zakresie wodno-kanalizacyjnym. Pomoc jest nadal udzielana jest w południowym Libanie i równocześnie przygotowywane są kolejne projekty.

wer. English