18 października 2008 roku, na zaproszenie Departamentu Dyplomacji i Kultury, Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, na czterodniową wizytę studyjną przybyło siedmiu profesorów z Libanu. Przedstawiciele różnych wspólnot religijnych obecnych na terenie tego państwa uczestniczyli w sympozjum naukowym dotyczącym dialogu międzyreligijnego, zorganizowanym przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz ks. Kazimierza Gajowego.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się:
– Mec. Abbas Halabi, przewodniczący „Arabskiej grupy dialogu muzułmańsko-chrześcijańskiego”, przedstawiciel wspólnoty druzyjskiej w Watykanie, podczas Synodu dla Libanu.
– Dr Saoud El-Mawla, profesor socjologii religii na Uniwersytecie Libańskim, odpowiedzialny za grupę konsultantów Fundacji „Adyan”, przedstawiciel wspólnoty szyickiej w Watykanie podczas Synodu dla Libanu.
– Dr Nayla Tabbara, profesor islamologii i mistyki muzułmańskiej, koordynator studiów o religiach na Uniwersytecie Jezuickim Świętego Józefa w Bejrucie, sekretarz fundacji „Adyan”, sunnita.
– Tony Sawma, członek naukowej grupy „Religia i Kultura” – Międzynarodowa federacja Uniwersytetów Katolickich.
– Ks. Dr Fadi Daou, prezes fundacji „Adyan” dyrektor Instytutu Nauk Religijnych na Uniwersytecie Świętego Józefa w Bejrucie. Sekretarz Generalny Rady Kościołów Bliskiego Wschodu, odpowiedzialny za relacje z Islamem.
– Fadi Noun, dziennikarz l’Orient Le-jour, autor licznych książek na temat wojny libańskiej.
– Ks. prof. Vittorio Pozzo (salezjanin, arabista, specjalista od zagadnień Bliskiego Wschodu, gdzie przebywa od 1952 roku).
W sobotę, 18.10.2008, po przylocie do Polski, goście udali się na spacer po Krakowskim Przedmieściu oraz zwiedzili wnętrza Zamku Królewskiego. Wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami portalu internetowego – Arabia.pl. Po lunchu w restauracji „Marconi” powrócili na Stare Miasto, by zwiedzić okolice Starego Rynku oraz przespacerować się po barbakanie. Wieczorem spotkali się z red. Marcinem Przewoźniakiem z „Dziennika” ( Wywiad z ks. Kazimierzem Gajowym został zamieszczony na lamach gazety dnia 21.10.2008 ). Następnie udali się na kolację do restauracji „Sekret”, gdzie towarzyszyli im p. Jacek Chodorowicz, Dyrektor Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu MSZ oraz J.E. Kabalan Frangieh, Konsul Libanu w Polsce. Goście libańscy byli żywo zainteresowani aktualna sytuacja socjo-polityczną w Polsce, jak również wymienili opinie, dotyczące ostatnich wydarzeń w Libanie i na Bliskim Wschodzie. Kolacja przebiegała w bardzo przyjaznej atmosferze.
W niedzielę, podczas drugiego dnia pobytu, goście pojechali z ks. Kazimierzem Gajowym do Krakowa, po drodze zwiedzając Klasztor Jasnogórski oraz Kaplicę Świętego Obrazu. Olbrzymia ilość pielgrzymów oraz atmosfera wyciszenia i modlitwy podczas wizyty przed obrazem Czarnej Madonny zrobiła na profesorach widoczne wrażenie.
W Krakowie goście zamieszkali w hotelu „Francuzki”. Popołudnie spędzili odwiedzając Stary Rynek z Sukiennicami, Kościół Mariacki oraz wzgórze Wawelskie. Kolacja w restauracji „Farina” obdyła się w towarzystwie p. Henryka Woźniakowskiego, Prezesa Zarządu Wydawnictwa ZNAK, p. red. Stefana Wilkanowicza oraz dr Konrada Pędziwiatra. W bardzo milej atmosferze dogłębnie dyskustowano na temat problemów dialogu islamo-chrzescijanskiego. Doszło do wymiany kontaktów, w celu kontynuowania współpracy.
W poniedziałek goście z Libanu odwiedzili Wadowice, zwiedzając dom rodzinny Jana Pawła II oraz jego kościół parafialny. Następnym przystankiem w drodze do Warszawy była wizyta w Oświęcimiu, gdzie odwiedzono Muzeum Zagłady Auschwitz-Birkenau. Wieczorem, pełni wrażeń, powrócili do Warszawy, gdzie wzięli udział w spotkaniu z członkami Stowarzyszenia Polskich Mediów w „Foccarina Cafe” przy ulicy Pańskiej 77/79. Goście uczestniczyli w debacie na temat dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego oraz odpowiadali na pytania dziennikarzy.
Wtorek, ostatni dzień wizyty profesorów z Libanu, był jednocześnie dniem kulminacyjnym. O godzinie 11.30, w auli im. Roberta Schumana na terenie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, uroczyście otwarte zostało sympozjom: „Dialog kultur i religii. Liban – doświadczenie przeszłości i wyzwanie na przyszłość”. Gości powitał koordynator spotkania, red. Andrzej Talaga z „Dziennika”. Wśród publiczności znaleźli się przedstawiciele Ambasady Libanu w Polsce, gen. Stanislaw Woźniak, Tadeusz Strulak, były ambasador RP w Bejrucie, profesorowie warszawskich uczelni, dziennikarze, grono studentów i uczniów szkół średnich. Jako pierwszy wystąpił Mec. Abbas Halabi, który przybliżył tło historyczne oraz opowiedział o współczesnych aspektach dialogu muzułmańsko-chrześcijańskiego na Bliskim Wschodzie. Następnie referat na temat różnorodności w Islamie wygłosił Dr Saoud El-Mawla. Dr Nayla Tabbara przedstawiła prezentację dotyczącą inicjatyw dialogu wysuwanych przez środowisko muzułmańskie. Przemawiali Tony Sawma oraz Ks. Dr Fadi Daru, którzy podzielili się doświadczeniem związanym z prowadzeniem fundacji zajmującej się budowaniem dialogu wśród młodzieży różnych wyznań na Bliskim Wschodzie. Ostatnim referatem było wystąpienie Ks. prof. Vittorio Pozzo, który przedstawił dzieje dialogu międzykulturowego na tle współczesnej historii Libanu. Ważnym elementem sympozjum był czas na debatę. Pytania padały zarówno ze strony red. Talagi jak i od publiczności. Po zakończeniu część gości udała się na lotnisko, by jeszcze tego samego dnia polecieć do Libanu. Następnego dnia, Mec. Abbas Halabi oraz Ks. prof. Vittorio Pozzo kontynuowali zwiedzanie Warszawy i okolic.
Biorąc pod uwagę liczbę uczestników (około 300 osób) jak i zainteresowanie mediów, należy uznać, iż sympozjum przybliżyło społeczeństwu polskiemu problemy dialogu islamsko-chrześcijańskiego i wskazało drogi do dalszej jego kontynuacji. Uczestnicy i szeroka publiczność wykazali wielkie zainteresowanie debatą na przewodnie tematy konferencji. Publikacja materiałów konferencyjnych ( przedruki wygłoszonych referatów w jez. francuskim oraz polskim) przyczyni się do szerszej promocji efektów projektu wśród społeczeństwa polskiego i libańskiego.
RELACJE W MEDIACH
1. Witryna internetowa „Arabia.pl”
2. „Dziennik” – 21.10.2008
3. „Polityka” – 21.10.2008
4. „L’Orient Le Jour” – 04.11.2008
5. Inne witryny internetowe reklamujące Sympozjum
6. Relacje radiowe RAI
7. Radia katolickie
8. Witryna internetowa „Salezjanie.pl”
9. Witryna internetowa „Wolontariat.salezjanie.pl”
10. Witryna internetowa „Misje.salezjanie.pl„